Tepovače

Tepovanie je naozaj dôležité!

Prečo je tepovanie dôležité?

V strednej Európe sa nachádzajú pre naše zdravie najškodlivejšie druhy roztočov (Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae). Týmto druhom sa v našich sedačkách a kobercoch veľmi dobre darí a spolu so svojimi výkalmi tvoria najrozšírenejší dôvod vzniku alergických reakcií, astmy, alebo sennej nádchy. Tepovanie je tým najosvedčenejším spôsobom, ako sa týchto neželaných spolubývajúcich zbaviť.

Ako roztoče vyzerajú?

Voľným okom sú tieto živočíchy nepostrehnuteľné. Sú veľmi drobné a bez výkonných mikroskopov by sme ich nedokázali vidieť. Ich dĺžka sa pohybuje medzi 0,2 až 0,3 milimetra. Ich veľkosť však pri vzniku ochorení nehrá rolu, pretože chýbajúcu veľkosť dobiehajú svojim počtom. Vznik alergie je potom iba otázkou času, pretože tieto roztoče sa uvoľňujú do prostredia a víria spolu s prachom. Pred ich objavením sa za príčinu vzniku alergických reakcií považovala alergia na prach.

Prečo sa nachádzajú v našich čalúnených nábytkoch?

Hlavnou príčinou šírenia je ich potrava. Živia sa lupienkami odumretej pokožky, ktoré produkuje náš organizmus. Okrem toho sa živia aj s ostatnými mikroorganizmami. Nedokážu prežiť pri veľmi nízkych, ani pri veľmi vysokých teplotách a taktiež je pre smrtiaci nedostatok vlhkosti. Naopak výborné prostredie je pre nich tma bez slnečného žiarenia. Jedná sa o tak prispôsobivé organizmy, že okrem horských oblastí ich nájdeme v celom našom geografickom pásme.

Kde sa najčastejšie nachádzajú a ako sa ich zbavíme?

S ich výskytom môžeme rátať všade tam, kde máme nejaký druh látky. Miesta ako sedacia súprava, matrace, behúne, závesy či záclony. Ich výskyt nemusí byť všade v obrovskom počte, ako je tomu v matracoch, ale aj malý počet stojí za to, aby sme sa mu venovali. Záclony a závesy je potrebné často prať a ostatný čalúnený nábytok je potrebné tepovať. Pri kvalitnom tepovaní sa roztoče  neobjavia najbližších šesť až deväť mesiacov.