Autopríslušenstvo

Ručný napeňovač – skúsenosti, typy a triky

Na našej facebook stránke WapTus sa už niekoľko krát objavil príspevok s ručným napeňovačom, poďme sa teda naňho pozrieť podrobnejšie.

Čo to vlastne ručný napeňovač je?

Určite každý už počul pojem aktívna pena v súvislosti s umývaním áut a pravdepodobne viete, že pena sa tvorí pomocou nástavca na wapke. Podobnú penu je možné vytvoriť aj inak a to práve pomocou ručného napeňovača.

V princípe ide o tlakový postrekovač, ale namiesto bežnej koncovky je na konci spevňovacia tryska, ktorá vytvára z chémie peknú hustú penu.

V našej ponuke je k dispozícií ručný napeňovač Venus Super 2,0 l, ktorý umožňuje rýchle a presné pokrytie povrchu s penou.

Ručný napeňovač Venus Super Foamer 2l

Čo všetko je možné napeniť?

Napeniť je možné v podstate všetko. Najčastejšie využívame ručný napeňovač     na umývanie auta, uvoľnenie hmyzu z karosérie s pomocou aktívnej peny.

Car Star 40 – Aktívna pena pre osobné autá

Druhá situácia, kde sa ručný napenovač môže použiť je pri tepovaní sedačiek. Namiesto toho aby sme čistiacu chémiu nastriekali ako tekutinu z rozprašovačom, tak ju nanesieme ako penu a ona potom pracuje viac na povrchu.  Veľké množstvo tekutiny tak nevsiakne do vnútra sedačky.

Koľko roztoku spotrebujete k pokrytiu celého auta?

Toto je asi dosť individuálna záležitosť ale ak chceme napeniť iba najšpinavšie časti auta, tak cca 1 l z nádoby postačí. Pokiaľ chceme dôkladne napeniť všetko od auta po podbehy, tak väčšinou spotrebujeme okolo 1,5 l – 2 l. Základom je samozrejme začať penu striekať na najšpinavšie miesta (typicky na spodné časti dverí, prahy, piate dvere, zadný nárazník a v lete predný nárazník, ktorý je posiaty muškami).

Ďalšie typy k používaniu ručného napeňovača:

  • Po použití trysky poriadne prepláchnite a zabezpečíte si tak dlhšiu životnosť.
  • Nesnažte sa nutne speniť úplne všetko, pretože výrobca uvádza na obale pomer v ktorom sa aktívna pena mieša. Pri niektorých značkách môže byť úplne jedno či sa mieša v pomere 1:8 alebo 1:10, stále bude vytvárať krásnu penu. Ale môže sa stať, že aktívna pena bude veľmi silná a pri nedodržaní pomeru Vám napeňovač nebude správne fungovať.
  • Rôzna teplota vody môže mať tiež vplyv na výslednú penu.
  • To isté platí aj pre rôznu tvrdosť vody.
  • Nespúšťajte napeňovač hore nohami ale v rovnomernej polohe.