Vysokotlakové čistiace stroje

Zakúpiť vysokotlakové čistiace zariadenie so spaľovacím alebo elektrickým motorom?

Jedným z hlavných vecí, ktoré treba pri kúpe vysokotlakového čistiaceho zariadenia zvážiť, je motor. V súčastnosti existujú zariadenia so spaľovacím motorom alebo elektrické vysokotlakové čistiace stroje.

Rozdiel samozrejme spočíva v hnacej sile a dodávke energie. Spaľovací motor je poháňaní naftou alebo benzínom. Na druhej strane elektrický motor musí byť káblom pripojený k zdroju energie.

Aké sú teda hlavné rozdiely medzi týmito dvoma typmi a pre ktoré zariadenie sa rozhodnúť?

Vo všeobecnosti sú zariadenia so spaľovacím motorom určené skôr na profesionálne použitie, zatiaľ čo elektrické sa využívajú od profesionálneho až po domáce použitie a to hlavne vďaka nízkej hmotnosti a kompaktnosti niektorých elektrických modelov.

ELEKTRICKÉ VERSUS SPAĽOVACIE MOTORY

VYSOKOTLAKOVÉ ČISTIACE ZARIADENIA SO SPAĽOVACÍM MOTOROM

Hmotnosť spaľovacieho motora je najmenej 10 kilogramov, čo je faktor, ktorý sa odzrkadlí na celom zariadení, počnúc drsnejším a menej kompaktným vzhľadom. Vysokotlakové čistiace zariadenie so spaľovacím motorom je zväčšia vybavené silným kovovým rámom, schopným dobre absorbovať vibrácie, ktoré motor vytvára. Pre lepšiu manipulovateľnosť sú nevyhnutné kolesá s pneumatikami namontovanými na spodnej časti rámu.

Existujú však aj zariadenia menších rozmerov ako je napríklad COMET FDX BLADE XL.

V prípade vysokotlakových čistiacich zariadení s ohrevom je ďalšou dôležitou súčasťou kotol, ktorý je schopný ohriať vodu na to, aby sa odstránili mastnoty a usadené nečistoty. Zariadenie COMET FDX HOT CUBE X-Special má dvojitú špirálu a môže byť priamo napojený na zdroj vody.

Prvou výhodou vysokotlakového čistiaceho zariadenia so spaľovacím motorom je samozrejme jej použitie bez obmedzenia pohybu a bez nutnosti pripojenia k zdroju. Je ideálny na čistenie veľmi veľkých povrchov, ako sú záhrady, parkoviská, stavenisko alebo na akomkoľvek mieste, kde nie je k dispozícii elektrina, ako sú napríklad motokrosové trate.

Zvyčajne sú zariadenia so spaľovacím motorom výkonnejšie ako elektricky poháňané zariadenia a zabezpečia vyšší tlak a prietok vody (napríklad COMET FDX Xtreme XL dosahuje 500 barov) a preto sa používajú na náročnejšie úlohy ako je napríklad odstránenie grafitov, čistenie odtokov a kanálov alebo sa používajú v priemyselných podnikoch a farmách, teda v prostrediach s častejším výskytom otrasov, kde a vyžaduje odolné vybavenie vyrobené zo silných a odolných materiálov.

Malo by sa pamätať na to, že spaľovacie motory vytvárajú výfukové plyny, rovnako ako automobily alebo motocykle a preto ich nie je možné používať v uzavretých priestoroch. Spaliny je nutné odvádzať prostredníctvom potrubí.

EXHAUSTED FUME CONVEYOR

Cena vysokotlakového čistiaceho zariadenia so spaľovacím motorom je vyššia ako cena elektrického vysokotlakového čistiaceho zariadenia.

VYSOKOTLAKOVÉ ČISTIACE ZARIADENIA S ELEKTRICKÝM MOTOROM

Hlavnou výhodou zariadení s elektrickým motorom je bezpochyby praktickosť použitia a malý motor.

Elektrické vysokotlakové čistiace zariadenia môžu byť tiež malých rozmerov, chránené plastovými puzdrami s nízkou hmotnosťou a vybavené malými kolieskami pre zjednodušení pohyb.

Je ideálny na čistenie a dezinfekciu domácnosti, na umývanie vonkajších dverí a okien, na odstraňovanie prachu a nečistôt zo záhrad, záhradného nábytku a na poloprofesionálne použitie.

Pre rodinu alebo malú firmu môže byť vhodnejšou alternatívou zakúpiť vysokotlakové čistiace zariadenie s elektrickým motorom, vzhľadom na jej nižšiu cenu v porovnaní so spaľovacími modelmi a vynikajúci pomer cena / výkon.

Na druhej strane, pokiaľ ide o profesionálne použitie, elektrické modely najnovšej generácie sa môžu pochváliť výkonmi, ktoré nie sú v žiadnom prípade na horšej úrovni ako spaľovacie modely.

Napríklad Blue Series Steel K Xtreme Comet bez ohrevu vody dosahuje napríklad tlak až 500 barov.

TAK TEDA, ELEKTRICKÉ ALEBO SPAĽOVACIE MOTORY?

Výber medzi elektrickým a spaľovacím motorom na profesionálne použitie úzko súvisí s dostupným typom externého napájania. Spaľovacie motory sú ideálnym riešením, ak nie je v danej oblasti elektrické pripojenie alebo pre Vás elektrické motory nedosahujú potrebný výkon. V akejkoľvek činnosti sa vyžaduje ľahko prenosné a kompaktné vysokotlakové zariadenie.

VYSOKOTLAKOVÉ ČISTIACE ZARIADENIE SO SPAĽOVACÍM MOTOROM – ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA

Ak ste sa rozhodli pre spaľovací motor, zvážte nasledujúce informácie, aby ste dosiahli vyšší výkon a predišli poruchám a nepríjemnostiam:

Ak sa vaše zariadenie nepoužíva niekoľko mesiacov, uistite sa, že vo vnútri nezostal žiaden benzín, pretože zmeny ročných období a teploty môžu zhoršovať kvalitu paliva a vytvárať usadeniny, ktoré môžu poškodiť motor.

Ak plánujete dlhodobo uskladniť zariadenie, vyprázdnite nádrž a palivo ponechajte v nádobe, nie však dlhšie ako 4 mesiace.

V prípade, že sa čistiace zariadenie nepoužíva dlhšiu dobu, odporúčame Vám použiť nové palivo.